Suņus, kas dzimuši pēc 2023. gada 31. augusta, turpmāk ir aizliegts turēt pie ķēdes pirms 20 dienām

Tā nosaka grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas stājas spēkā šā gada 1. jūlijā.

Līdz ar to ir izpildīta iniciatīvas "Ieviest humānākus suņu turēšanas noteikumus" prasība. Apsveicam tās sākotnējo autoru Aleksandru Grunti, un paldies biedrība "Animal Rights Association B.@T." par iniciatīvas virzīšanu jau Saeimā! Sakām arī paldies ikvienam šīs iniciatīvas parakstītājam un parakstītājai!

Kopš iniciatīvas publicēšanas līdz likuma pieņemšanai ir pagājuši vairāk nekā 11 gadi. Palēnām gūstot parakstus, iniciatīva Saeimā tika iesniegta vien 2022. gada sākumā. Šāds ilgstošs pilsoniskais lobijs sabiedrībai būtisku likumdošanas procesu un grozījumu panākšanai jau atkārtoti pierāda, cik svarīga ir savstarpēji papildinošā ekosistēma, kas ir izveidojusies ap Manabalss.lv platformu.

Pa vienam mēs to diez vai spētu. Bet, balstoties Latvijas likumdošanā sevišķi labi atrunātajai kolektīvo iesniegumu kārtībai, Saeimas politiķi, pilsoniskā sabiedrība, valsts amatpersonas, plašs ekspertu loks un arī mediji jau kopā panāk tiešām nozīmīgas un daudzas valsts līmeņa pārmaiņas.

Šī ir jau 77 (!) sekmīgā valsts līmeņa iniciatīva kopš 2011. gada. Lieliska dāvana sabiedrībai ManaBalss.lv platformas 13 dzimšanas dienā, kas aprit šonedēļ, 8. jūnijā.

Šo gadu gaitā 25 iniciatīvas ir panākušas savu arī dažādās pašvaldībās. Ievērības cienīgi ir tas, ka tikai deviņas no tām ir apstiprinātas pašvaldībās kopš 2023. gada, kad ir spēkā Pašvaldību likums. Proti, lielākā daļa no pašvaldībās panākumus guvušajām iniciatīvām ir īstenotas pat pirms kolektīvo iesniegumu nostiprināšanas likumdošanā jeb ar savu morālo svaru un to autoru neatlaidību vien. Protams, līdz ar jauno likumu šis pilsoniskā lobija instruments ir vēl krietni skaidrāks, paredzamāks un jaudīgāks.

Atgriežoties pie suņu "brīvlaišanas" ‒ iniciatīvu virzošajai NVO un organizācijai ManaBalss adresētā vēstulē Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija informē, ka martā tika pabeigts apjomīgais darbu pie likumprojekta "Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā". Grozījumi Saeimā ir pieņemti 14. martā, Valsts prezidents likumu izsludināja 2024. gada 27. martā, un likuma spēkā stāšanās datums ir 2024. gada 1. jūlijs. Atsevišķām normām ‒ 2025. gada 1. janvāris.

Komisija arī informē, ka Dzīvnieku aizsardzības likums papildināts ar 17.2 pantu, kas nosaka, ka suni aizliegts turēt piesietu, izņemot mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības jomu regulējošajos normatīvajos aktos minētos gadījumus. Noteiktais aizliegums suni turēt piesietu nebūs attiecināms uz suņiem, kas dzimuši līdz 2023. gada 31. augustam.

Pieņemtā likuma pilna redakcija ir lasāma oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 76 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!