Zāles pret migrēnu kompensēs. Uzvara iniciatīvai! 31. Oct (2023)

Lai uzlabotu zāļu pieejamību iedzīvotājiem, kompensējamo zāļu diagnožu sarakstā iekļauj arī migrēnu.

Tas nozīmē, ka pilsoņu iniciatīva "Par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā" ir panākusi savu.

Lai uzlabotu zāļu pieejamību iedzīvotājiem, kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas papildu diagnozes – dzemdes leiomioma un migrēna, savukārt atopisko dermatīta gadījumā zāles tiks apmaksātas arī pieaugušajiem.

Lai pacienti kompensējamās zāles saņemtu pēc iespējas ātrāk, Nacionālajā veselības dienestā ir veikta zāļu izvērtēšana minēto diagnožu gadījumā un veiktas nepieciešamās izmaiņas. Savukārt valdība otrdien, 31. oktobrī, atbalstīja Ministru kabineta noteikumu projektu "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība", kas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc publicēšanas “Latvijas vēstnesī".

Zāļu pieejamība iedzīvotājiem ir Veselības ministrijas viena no prioritātēm, kam ir piešķirts arī papildu finansējums. Lai to izlietotu efektīvi un pēc iespējas lielākam pacientu skaitam, nepieciešama zāļu izmaksu efektivitātes un cenu  novērtēšana, kā arī sarunas ar ražotāju par izmaksu samazināšanu. Notiek darbs pie jaunu zāļu iekļaušanas kompensējamo zāļu sarakstā.

Uzlabojot zāļu pieejamību, pacientiem uzlabosies veselība, dzīves kvalitāte un darbaspējas. Migrēna ir viena no pasaulē izplatītākajām slimībām, ar ko pamatā slimo cilvēki darbaspējīgā vecumā. Tā ietekmē cilvēku dzīvi, traucējot paveikt ieplānoto gan profesionālajā, gan privātajā dzīvē. Pēc ārstu aplēsēm, tikai daļa migrēnas pacientu Latvijā lieto nepieciešamās zāles.

Savukārt dzemdes leiomioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm. Patlaban tā ārstēšanu kompensē ķirurģiskajai ārstēšanai, bet turpmāk tiks nodrošināta arī alternatīva iespēja, kas būs valsts apmaksāta. Atopiskā dermatīta gadījumā zāļu kompensācija pašlaik tiek nodrošināta bērniem līdz 18 gadu vecumam, bet turpmāk zāles apmaksās arī pieaugušajiem.

Avots: ziņu portāls "Jauns"
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 66 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!