Pārstāvis: Apvienība "Pilsēta cilvēkiem"Publicēta: 19. May (2023)

UZLABOT SABIEDRISKO TRANSPORTU LIDOSTAI "RĪGA"
Iniciatīva tiks iesniegta Rīgas domē

3'000
2'174
Jau parakstījuši 2'174
826

AICINĀM PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES RĪGĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS PAŠVALDĪBĀ! Ir laiks beidzot uzlabot sabiedrisko transportu uz un no lidostas! Patlaban no lidostas "Rīga" līdz centram kursē tikai 22. maršruta autobusi. Autobuss pietur visās pieturās, un ceļotājiem ar lielu bagāžu ir jāsaspiežas kopā ar citiem pasažieriem, kas brauc uz darbu vai ar iepirkšanās maisiem. Šis autobuss naktīs nekursē. Uz agrajiem lidojumiem nav iespējams ierasties laikus. Arī no vēlajiem lidojumiem nav iespējas nokļūt pilsētā. Lidostā strādā daudzi darbinieki, kam darba diena sākas vai beidzas naktī. Sliktu iespaidu rada arī tālā pietura zem klajas debess un garās rindas bieži vien aukstā laikā uz tikai diviem biļešu automātiem.

Mēs pieprasām šādus uzlabojumus. 1) Lidostas ekspresis visu diennakti. Rīgai vajag ērtu ekspresi, ar kuru var nokļūt centrā vai uz lidostu uz un no katra reisa. Tāpēc jāievieš jauns ekspreša maršruts ar paaugstinātu cenu un kursēšanu visu diennakti; dienā vismaz reizi 20 minūtēs. 2) 7. un 46. autobusu maršrutu pagarināšana līdz lidostai. 7. un 46. autobusu maršruti ir jāpagarina līdz lidostai, lai labāk apkalpotu vietējos iedzīvotājus. Plāni abiem maršrutiem jau ir, bet tie nav tikuši īstenoti. 3) Ērtāka biļešu iegāde un iekāpšana. Biļešu automātiem gan parastajiem autobusiem, gan ekspresim ir jāatrodas lidostā pie ielidošanas. Iekāpšanai ekspresī ir jābūt pie pašām lidostas durvīm. Detalizēti priekšlikumi ir rodami šīs iniciatīvas pielikumā.

Ar jauno ekspresi rīdzinieku un viesu pārvietošanās starp lidostu un Rīgas centru kļūs vienkāršāka, ātrāka un ērtāka, un uzlabosies kopējais tēls par pilsētu un valsti. Pasažieriem būs vieta bagažai, un 22. autobusa pasažieriem vairs nebūs jāsaspiežas ar tūristu čemodāniem. Autobusi kursēs biežāk un ilgāk; tos varēs izmantot visiem lidojumiem. Pagarinot 7. un 46. autobusu maršrutus līdz lidostai, nokļūšana lidostā no Pārdaugavas kļūs vienkāršāka un pieejamāka lielākajaii daļai Pārdaugavas iedzīvotāju. Mazināsies arī sliktais tēls, ko rada negodīgie taksisti. AICINĀM PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES RĪGĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS PAŠVALDĪBĀ!

Pievienots dokuments

Lidostas_ekspresis_un_A7_un_A46_pagarinājums_līdz_Lidostai_Rīga.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Vai Rīgas lidostai tiešām ir jābūt sliktākajam sabiedriskā transporta savienojumam no Baltijas galvaspilsētām?11. Aug (2023)

Lidostai "Rīga" ir vissliktākais sabiedriskā transporta savienojums no Baltijas galvaspilsētām.

Pēc neliela pētījuma tā ir secinājuši iniciatīvas "Uzlabot sabiedrisko transportu lidostai "Rīga"" autori no apvienības "Pilsēta cilvēkiem" un izveidojuši arī video kampaņu vietnē Twitter.

Daži fakti salīdzinājumam:

- Viļņā no lidostas ir četri autobusu maršruti ik pēc dažām minūtēm. Ir arī nakts autobuss;
- Tallinā – četri autobusu maršruti un viens tramvaja maršruts uz centru un tuvējām apkaimēm;
- tikmēr Rīgā lidostu ar pilsētu savieno tikai 22. autobuss. Kustības intervāls ~15 minūtes. Nekursē naktī. Pieturvieta atrodas 100 m no lidostas izejas.

Tāpēc "Pilsēta cilvēkiem" iniciatīvā ir ierosinātas vairākas nepieciešamās pārmaiņas:

- autobusa galapunkta pārcelšana pie lidostas izejas;

- 7. un 46. autobusu maršrutu pagarināšana līdz lidostai, lai pasažieri un darbinieki turp nokļūt varētu no Imantas, Zolitūdes, Iļģuciema, Bieriņiem un Āgenskalna;

- ekspresbusu ieviešana ar paaugstinātu komfortu un brauciena cenu. Kursētu arī naktī.

Ja atbalsti šo iniciatīvu, dalies ar video kampaņu un aicini iniciatīvu parakstīt arī citus!

Lūdzam pievērst uzmanību, ka šī ir pašvaldībai adresēta iniciatīva, tāpēc INICIATĪVU PARAKSTĪT IR AICINĀTI TIKAI RĪGĀ DEKLARĒTIE LATVIJAS PILSOŅI VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJI PAŠVALDĪBĀ.

Līdz 11. augustam kopumā šogad pašvaldībās kā kolektīvie iesniegumi ir iesniegtas 19 pietiekamu parakstu skaitu guvušas iniciatīvas. Divas no tām pēc izskatīšanas ir noraidītas, bet piecas ir guvušas atbalstu un ir ieviešanas procesā.

Šogad pieaugusī pilsoniskā aktivitāte ar tieši pašvaldībām adresētajiem kolektīvajiem iesniegumiem organizācijas ManaBalss vērtējumā ir viens no pozitīvajiem iznākumiem jaunajam Pašvaldību likumam. Cita starpā tajā ir atrunāti noteikumi un procedūra, kā pašvaldībās prioritārā kārtā tiek izskatīti kolektīvie iesniegumi (56. un 57. pants šeit). Atkarībā no pašvaldības lieluma un statusa kolektīvajam iesniegumam nepieciešamo parakstu skaits ir no 100 līdz 2000.

Katrs sākums – arī labām pārmaiņām – ir grūts, un kolektīvo iesniegumu sistēma pašvaldībās nav izņēmums. Lielākais izaicinājums ir izrādījies tieši vācamo parakstu skaits, proti, grūtības pirms iniciatīvas iesniegšanas pašvaldībā pārliecināties, cik daudzi no savāktajiem parakstiem atbilst Pašvaldību likuma noteikumiem.

Tāpēc saziņā ar iniciatīvu autoriem/-ēm ManaBalss.lv komanda pašlaik tieši pašvaldībām adresētajām iniciatīvām nosaka ievērojami augstāku vācamo parakstu skaitu par likumā noteikto. Šāda pieredzē balstīta piesardzība vismaz pagaidām, kamēr Latvijas iedzīvotāji saprot, kā šī jaunā sistēma darbojas, ir nepieciešama daudzmaz drošai pārliecībai, ka savākto parakstu kritiskais daudzums atbildīs likumā noteiktajam.

Tāpēc mēs aicinām – ESI ATBILDĪGS PARAKSTĪTĀJS! Neparaksti pašvaldībai adresētu iniciatīvu, ja neesi vismaz 16 gadus vecs attiecīgajā pilsētā vai novadā deklarēts Latvijas pilsonis/-e vai nekustamā īpašuma turētājs šai pašvaldībā. Pretējā gadījumā Tu izdari lāča pakalpojumu – iniciatīvas virzītājiem ir ļoti grūti noteikt, vai pašlaik savāktie paraksti ir pietiekami likumā noteiktā parakstu skaita sasniegšanai.

Šādu piesardzību diktē jau vairāki precedenti. Piemēram, Salaspils novada pašvaldības konstatētais, ka no kolektīvā iesnieguma "Apturēt maģistrāles būvniecību Salaspils perspektīvajā zaļajā zonā" 314 parakstiem, kas pašvaldībā tika iesniegti 9. jūnijā, tikai puse (!) atbilda Pašvaldību likumā noteiktajam – ka tiesības uz kolektīvo iesniegumu ir attiecīgajā pašvaldībā deklarētajiem Latvijas pilsoņiem vecumā virs 16 gadiem vai kuriem pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums šajā teritorijā.

Šī iniciatīva kā kolektīvais iesniegums pašvaldībā nonāca ar 314 parakstiem. Proti, ar ievērojami lielāku parakstu skaitu, par Pašvaldību likumā noteikto 200 parakstu slieksni pašvaldībās ar iedzīvotāju skaitu no 15'000 līdz 30'000 iedzīvotāju. Pēc parakstu analīzes PMLP tomēr izrādījās, ka no šiem parakstiem tikai 157 atbilst Pašvaldību likuma attiecīgajam noteikumam.

50% liels parakstu "atbirums" ir ārkārtīgi augsts rādītājs, ja ņem vērā, ka Saeimā iesniedzamajām iniciatīvām ManaBalss.lv paredz 3% drošības robežu parakstu pietiekamībai. Acīmredzot šie "atbirušie" parakstītāji Salaspilij un tās iedzīvotājiem vēl tikai labu, tomēr – šai gadījumā ir noticis lāča pakalpojums ar gribētajam varbūt pat pretēju efektu.

Tāpēc arī iniciatīvai "Uzlabot sabiedrisko transportu lidostai "Rīga"" līdzīgi kā citām pašvaldībām adresētajām iniciatīvām parakstu slieksnis ir noteikts augstāks par likumā atrunāto. Parakstot konkrēti pašvaldībām adresētās iniciatīvas, gan iniciatīvu autori, gan ManaBalss.lv komanda lūdz Tevi būt ne vien pilsoniski aktīvam, bet arī atbildīgam – skaties, lai nesanāk kaut kas pretējs iecerētajam.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 62 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS