Eiropas Savienība pilnībā aizliedz mangāna rūdas tranzītu uz Krieviju 25. Jun (2024)
Šim attēlam ir tikai ilustratīva nozīme.
24. jūnijā ir stājusies spēkā neilgi pirms Jāņiem Briselē panāktā vienošanās par Eiropas Savienības (ES) 14. sankciju pakotni. Latvija šajā sankciju kārtā ir sasniegusi mērķi panākt Latvijas valdības virzīto mangāna rūdas eksporta un tranzīta uz Krieviju pilnīgu aizliegumu, LSM atreferē Ministru prezidentes Evikas Siliņas sacīto.
Līdz ar to ir izpildīta arī iniciatīvas "Par mangāna rūdas kā izejvielas iekļaušanu sankciju sarakstā", lai gan – neatkarīgi no pašas šīs iniciatīvas, kas Latvijas pozīcijas un ES lēmuma veidošanas un pieņemšanas laikā aizvien bija parakstu vākšanas procesā. Iniciatīvas autore Linda Ozola gan pieņem, ka iniciatīva noteikti ir palīdzējusi izdarīt sabiedrības spiedienu, lai Latvijas nostāja kopējā ES lēmumā būtu tieši tik stipra, kāda tā bija un ir.
Jebkurā gadījumā – autores vārdā sakām paldies ikvienam/-ai, kas iniciatīvu parakstīja!
Panāktā vienošanās ir stājusies spēkā pirmdien, 24. jūnijā, līdz ar jaunās sankciju pakotnes pieņemšanu ES padomē. Starp jaunajiem ierobežojumiem ir tādu preču eksports, kas jo īpaši veicina Krievijas rūpniecības spēju stiprināšanu (piemēram, ķīmiskās vielas, tostarp mangāna rūda un retzemju elementi, plastmasa, rakšanas iekārtas, displeji un elektroiekārtas), kā arī jauns ierobežojums hēlija importam no Krievijas, kas ir būtisks režīma ieņēmumu avots, teikts ES Padomes mājaslapā.
Praktiski tas nozīmē, ka nedaudz vairāk kā pēc mēneša mangāna rūdas tranzīts vai eksports no ES, tai skaitā caur Latviju, vairs nebūs iespējams.
"Daudzi neticēja, ka mums to izdosies panākt, bet šobrīd ir tāda vienošanās. Un jau šobrīd de facto tie pārvadātāji, uzņēmēji, kas zināja, ka mēs esam iesnieguši šīs sankcijas, ir lielākoties apturējuši mangāna rūdas tranzītu, bet, protams, šis lēmums noteikti to apstādinās pilnībā. Absolūtais aizliegums ir mēneša laikā no lēmuma juridiskās pieņemšanas," intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" teica premjere E. Siliņa.
Latvijas pārstāvji arī turpina darbu pie tā, lai līdzīgas sankcijas, kādas jau šobrīd ieviestas pret Krieviju, tuvākā nākotnē varētu attiecināt arī uz Baltkrieviju, papildināja E. Siliņa. Tas palīdzētu gādāt par to, lai Maskava, izmantojot Minsku, neapietu tai uzliktos ierobežojumus.
"Protams, ES un mūsu acīs tās ir divas dažādas valstis, taču mēs ļoti labi kā Latvija un Baltijas valstis zinām, ka būtībā Krievija izmanto Baltkrievijas teritoriju savā labā. Un mums būtu ļoti svarīgi, kā šī sankciju apiešana caur Baltkrieviju tiek mazināta. Un par to mēs noteikti diskutēsim arī turpmākajā periodā," viņa sacīja.
Jaunajā sankciju pakotnē ir iekļauti papildu ierobežojumi Krievijas sašķidrinātajai dabasgāzei (LNG). Šī ir pirmā reize, kad ES ir vienojusies noteikt sankcijas pret Krievijas gāzi – pret ienesīgajiem sašķidrinātās dabasgāzes pārvadājumiem. Tātad ES ostām būs aizliegts ļaut lielajiem Krievijas tankkuģiem pārkrauties Eiropā. Krievija izmanto Arktikas ledlaužus, kas transportē savas kravas no Jamalas sašķidrinātās gāzes termināļa uz siltāka ūdens ostām Eiropā un tur pārkrauj uz mazākiem kuģiem, kas dodas uz trešajām valstīm.
Taču sankcijās nav pilnīgs aizliegums Eiropai pašai iepirkt Krievijas sašķidrināto dabasgāzi (to, piemēram, pērk Spānija, Francija un Beļģija), kuras piegāde uz Eiropu ir pieaugusi kopš 2022. gada, jo dalībvalstis tā cenšas aizstāt cauruļvadu gāzes piegādes, ko Maskava pārtrauca. Sankcijas bloķēs finansējumu Krievijas plānotajiem Arktikas un Baltijas LNG termināļiem.
Sankcijas ietver arī pasākumus, lai ierobežotu Krievijas tā dēvēto naftas tankkuģu "ēnu floti". Šie kuģi darbojas bez Rietumu apdrošināšanas un saskaņā ar trešās valsts reģistrāciju, lai izvairītos no Rietumu sankcijām pret jēlnaftas tirdzniecību, kas pārsniedz noteiktu cenu.
Par šo – nu jau 14. sankciju kārtu ‒ vajadzēja vienoties jau jūnija vidū, bet bija asa pretestība no Vācijas un Ungārijas par dažādām paketes daļām, raksta LSM. Vācija uztraucās par ietekmi uz mazajiem uzņēmumiem. Vēl notiek strīdi par to, ka identiskas sankcijas jānosaka arī pret Baltkrieviju, caur kuru Krievija apiet sankcijas – te iebilst Vācija un Francija, baidoties, ka tie ietekmēs luksusa preču pārdošanu.
ES valstu amatpersonas vairāk nekā mēnesi apsprieda šo paketi, kas ietver aizliegumu sūtīt Krievijas LNG caur ES ostām un plānu noteikt ES operatoru atbildību par sankciju pārkāpumiem, kurus izdarījuši to meitasuzņēmumi vai partneri trešajās valstīs.
Saskaņā ar šo sankciju paketi ES arī aizliegtu apmeklēt savas ostas kuģiem, kas veicinājuši Krievijas militārās darbības. Tas varētu ietvert tādu preču transportēšanu, kas nodrošina ievērojamus ienākumus Krievijai, aizsardzības un drošības jomā izmantojamu preču vai tehnoloģiju transportēšanu, vai degvielas transportēšanu ārpus G7 cenu ierobežojuma sistēmas.
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!
_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:
Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.
Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 77 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.
Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.
Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!