Pašvaldību "piespiedu kopdzīvi" vērtēs nākamgad; neatkarīgu saimniekošanu prasa jau tagad 01. Aug (2023)

Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) uzlikto "kopdzīvi" vismaz divu Latvijas pašvaldību iedzīvotāji vērtē kā neciešamu un ar pilsoņu iniciatīvu starpniecību prasa atjaunot tām neatkarīgu saimniekošanu.

Arī VARAM ministrs Māris Sprindžuks intervijā ReTV piekrīt, ka Mārupes novads, viņaprāt, ir visneloģiskākais veidojums, tomēr jaunu reformu nevienam nesola. Skaitļus pie emocijām reformas vērtēšanai VARAM liks nākamgad.

Kopš brīža, kad tika īstenota pēdējā ATR, ir pagājuši divi gadi. Tomēr vairāki pievienotie novadi ar piespiedu apvienošanos joprojām nav samierinājušies, balstoties pilsoņu iniciatīvās "Atdalīt Babītes novadu no Mārupes novada" un "Par Kandavas novada statusa atjaunošanu", analizē ReTV. Tāpēc Babītē un Kandavā sākta parakstu vākšana par atdalīšanos.

Par Kurzemes Šveici sauktā Kandava teritoriālās reformas piedzīvojusi daudzkārt. Jau 1996. gadā toreizējā dome pieņēma lēmumu apvienoties ar tuvējiem pagastiem un izveidot pirmo novadu Latvijā. Ar to gan nepietika, un 2008. gada reforma novadam pievienoja vēl divus pagastus. Pret vēl vienu reformu kandavnieki kā daudzi citi mazie novadi cīnījās visiem atļautajiem līdzekļiem. Tomēr neviens viņus nesadzirdēja. Kandavas pagasta konsultatīvās padomes vadītāja, iniciatīvas iesniedzēja Signe Ezeriņa: "Mūs salika atpakaļ visiem tik neieredzētajā PSRS veidojumā –Tukuma rajonā –, jo savienoja atpakaļ Tukuma rajonu."

Kopš pēdējās reformas pagājuši divi gadi, tomēr "piespiedu laulībās" labas attiecības tā arī neesot izveidojušās, sadzīviskas ķildas pavada ik uz soļa. "Man liekas, ka mēs tagad esam tādā pabērna lomā. Tāda sajūta, ka Kandava tas tā… Tukuma province. Tieši tādas pārvaldības ziņā," saka Inta Savicka, keramiķe, mazā uzņēmēja.

Reorganizētas vairākas pašvaldības iestādes. Arī kultūras centrs, katrs kultūras nams tagad darbojoties atsevišķi, bet novada centrs iebilstot pat pret vietējo pasākumu reklamēšanu sociālajos medijos. Kandavnieki apvainojušies arī par to, ka koncerts, kas nule aizvadītajos "Rožu svētkos" Tukumā, bija bezmaksas, Kandavā būs pieejams samaksājot 15 eiro.

Problēmas esot arī daudzās citās jomās, manāma neesot arī pirms reformas solītā attīstība. Kandavas Vīna nama pārdevēja Mārīte Freidenfelde: "Manuprāt, mēs esam apdalīti un daudz ko vairs nevaram atļauties, ko varējām darīt kā Kandavas novads. Kaut vai par to pašu ielu sakārtošanu, infrastruktūru."

Ezeriņa: "Piemēram, tā pati Matkulīte (Matkules pagasts) saka, ka Tukums pateicis, ka nevajag viņiem uzņēmējus, viņi ar saviem uzņēmējiem tiekot tīri labi galā, vairāki uzņēmēji savus iepirkumus realizē Kuldīgā."

Tukuma novada priekšsēdis Gundars Važa, kurš pirms reformas vadīja Engures novadu un arī mēģināja cīnīties par neatkarīgu novadu, tagad vien skumji piebilst. "Jebkura reforma, arī 2009. gada, parāda, ka, ja tu pretī cilvēkiem nevari parādīt, ka tu vari izdarīt kaut ko labāk un vairāk, tad tas ir slikti. Šobrīd visi ekonomiskie apstākļi diemžēl salikušies tā, ka attīstību mēs nevaram parādīt, ka tā ir straujāka, nekā bija iepriekšējā novadā."

Kopš aprīļa nogales parakstus par atdalīšanos no Mārupes novada vāc arī Babītē. Par reformu atbildīgās ministrijas pašreizējais ministrs Māris Sprindžuks piekrīt, ka Mārupes novads, viņaprāt, esot visneloģiskākais veidojums, tomēr jaunu reformu nevienam nesola. "Tas ir likuma jautājums, lai mēs vērtu vaļā "Pandoras lādi" pēc tik tikko notikušas reformas. Tas, ko mēs esam izlēmuši, ka 2024. gadā gribam veikt ATR izvērtējumu, lai ne tikai emocionāli, bet arī skaitļos saprastu, kā ir veidojusies kopdzīve apvienotajās pašvaldībās."

Lai uzsāktās iniciatīvas skatītu Saeima, katrai no tām jāsavāc 10 000 parakstu. Ja Tu atbalsti šo iniciatīvu prasības, tad aicinām tās ne vien parakstīt, bet arī dalīties ar to saitēm sociālajos tīklos!

Avots: ReTV; ManaBalss.lv

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!




Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 62 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!