Diskusijas krustpunktā trāpījusī iniciatīva ir iesniegta Saeimā 07. Oct (2021)

Cik lielā mērā plānveida pacientu tiesības var tikt ierobežotas attiecībā pret pandēmijas dēļ sasirgušajiem?

Saeimā ir iesniegta iniciatīva "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem", kas prasa likumdošanā atrunāt kārtību, lai cilvēkiem, kas pandēmijas apstākļos nav izmantojuši vakcinācijas iespēju un sasirgst, ir jāsedz vismaz daļa no ārstēšanās izmaksām.

Iniciatīva vairāk par 10’000 parakstu ir guvusi nepilnu trīs nedēļu laikā. Vienlaikus tās publicēšana izraisīja sašutumu vilni, sevišķi sociālajos medijos.

Atgādinām, ka ManaBalss.lv attiecīgo iniciatīvu publicēja pēc ilgākas konsultēšanās ar pacientu tiesību, konstitucionālo tiesību un citu tiesību ekspertiem. Secinājums bija, ka šī ideja, lai arī paredzami pretrunīgi vērtēta, ir leģitīmi apspriežama politikas veidošanas augstākajā līmenī, kur tā pašlaik praktiski ir arī nonākusi.

ManaBalss.lv komanda arī īpaši aicināja debatēs par šo jautājumu neiekarst un saglabāt savstarpēju cieņu, jo dažviet izskanēja aicinājumi uz atšķirīgi domājošo "raganu medībām".

Paralēli iniciatīvas iesniegšanai parlamentā par to jau ir izskanējuši Latvijas vadošu amatpersonu viedokļi. Tā Valsts prezidents Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norāda, ka šis tiešām ir leģitīms, diskutējams jautājums, lai gan personīgi pats to neatbalstītu. Tas ir tikai taisnīgi, ka cilvēki, kuri ir pasargājuši sevi un atbildīgi rīkojušies pret sabiedrību, nevēlas maksāt par tiem, kuri to nedara – medijs atreferē Egila Levita sacīto. "Es gribētu redzēt debates Saeimā par šo jautājumu," uzsvēra E. Levits.

Savukārt tiesībsargs iebilst par līdzmaksājumu noteikšanu pret Covid-19 nevakcinētajām personām, kuras atrodas slimnīcā vīrusa dēļ, ziņo portāls "Jauns". Tiesībsarga ieskatā tas būtu pretrunā Satversmē noteiktajam Latvijas kā sociāli atbildīgas valsts principam.

Tas nozīmē, ka, sniedzot arī veselības aprūpes pakalpojumus, ir jānodrošina vienlīdzīga piekļuve veselības aprūpes sistēmai, pat neskatoties uz tādiem gadījumiem, kad cilvēks ir nolaidīgi izturējies pret savu veselību vai pat, iespējams, apzināti kaitējis savai veselībai.

Vienlaikus tiesībsargs uzsver, ka Satversmes ievadā ir noteikts arīdzan, ka ikviens rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem. Tiesībsargs aicina visus Covid-19 vakcīnu noliedzējus apzināties, ka viņu izvēles un rīcības brīvības dēļ kādam citam, kam tas ļoti nepieciešams, veselības aprūpes pakalpojums var tikts ierobežots.

Par turpmākajiem soļiem iniciatīvas izskatīšanā Saeimā. Pirmais ir savākto parakstu analīze iedzīvotāju reģistrā to atbilstībai Saeimas kārtības rullī noteiktajām prasībām. To veic PMLP pēc Saeimas Prezidija lūguma. Pēc tam notiks iniciatīvas sākotnējā izskatīšana Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā. Uz sēdi iniciatīvas prezentācijai tiks uzaicināts tās autors, kā arī citas pēc komisijas ieskatiem atbilstīgās iesaistītās puses un eksperti. Šai sākotnējai izskatīšanai ir jānotiek mēneša laikā.

Avots: LTV; portāls "Jauns"; ManaBalss.lv


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.