Saeimas darba kārtībā var nonākt arī Babītes atdalīšana no Mārupes 27. Feb

Februāra vidū – 15. datumā – aicinājums politiskajā dienaskārtībā proaktīvi pārņemt jautājumu par Babītes atdalīšanu un Mārupes novada tika iesniegts trijiem adresātiem – Mārupes novada pašvaldībai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai. LSM ziņo, ka otrdien, 27. februārī, Saeimas atbildīgā apakškomisija ir jau skatījusi jautājumu par šo iniciatīvu.

Par novadu sadalīšanu parlaments varētu lemt, atverot novadu reformas likumu Varakļānu novada dēļ, ziņo LSM. Kad nu tas notiks, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā jau priekšā būs arī iniciatīva "Atdalīt Babītes novadu no Mārupes novada", lai gan ne kā kolektīvais iesniegums ar attiecīgu prioritāro izskatīšanas kārtību, bet kā komisijas darba kārtībā proaktīvi pārņemta iniciatīva. Paldies politiķiem par atsaucību!


Babītes iedzīvotāji nesaskata labumus no apvienošanas

Iniciatīvā norādīts, ka pašvaldību reformas rezultātā Mārupes teritorijas attīstība notiek uz Babītes novada iedzīvotāju rēķina, piemēram, maksājot Mārupes novada iepriekšējos gados ņemtos kredītus aptuveni 40 miljonu eiro apmērā. Savukārt Babītes novada kredītsaistības bijušas aptuveni pieci miljoni eiro.

Pēc reformas bijušais Mārupes novads turpina attīstīt savus projektus, piemēram, Mārupes mūzikas un mākslas skolas piebūves projektu, jauna peldbaseina ar SPA būvniecību, jaunas skolas būvniecību un citus projektus. Bet Babītes novadā pēc reformas neesot īstenots neviens attīstības projekts, argumentē iniciatīvas autore.

Iniciatīvas autore Dace Krastiņa uzsver, ka Babītes iedzīvotāji nav sagaidījuši solītos labumus no reformas, neesot samazinājušās pakalpojumu izmaksas un nav arī palielinājusies pakalpojumu kvalitāte.

"Babītes un Salas pagasta iedzīvotājiem nav nekādu pamatotu argumentu doties izmantot Mārupes vai Jaunmārupes mācību iestādes, pakalpojumus un infrastruktūru. Babītes iedzīvotājiem tuvāk atrodas Rīga, Salas pagasta iedzīvotājiem – Jūrmala, līdz ar to administratīvi teritoriālās reformas rezultātā šobrīd ir izveidojusies situācija, ka Babītes iedzīvotāji maksā nodokļus pašvaldībai, kuras infrastruktūru neizmanto."

"Šie abi novadi ir pietiekami pašpietiekami, kuri spēj attīstīties un pildīt savas autonomās funkcijas atsevišķi, nodrošinot saviem iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus," skaidro D. Krastiņa.


Atdalīties griba arī Mārupe

Arī Mārupes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence no Latvijas Reģionu apvienības izteicās līdzīgi, uzsverot, ka atdalīties vēlas arī Mārupe, jo abas teritorijas esot pilnīgi pašpietiekamas un visas funkcijas spējot veikt neatkarīgi.

"Sabiedriskā transporta starp novadu centriem nav vispār un noteikti nebūs nekad, ir jābrauc caur Rīgu," norādīja Mārupes mērs.

"Nekādas kopējas komunālās saimniecības mums nav, – nu nav nekādas vajadzības pēc dzīvošanas kopā, katram ir savas tradīcijas, savas iestrādes, pēc kurām strādājam, un savienot kopā nav tik vienkārši. Iedzīvotāji ir neapmierināti, iestādes ir neapmierinātas – tā kā tur nav nekādu variantu. Ja tā ManaBalss.lv iniciatīva būtu arī Mārupes iedzīvotāju vidū, tad droši vien rezultāts būtu tāds bijis, jo neviens neredz nekādu vajadzību apvienošanā. Mēs dzīvojām ļoti draudzīgi 30 gadus, un viss bija kārtībā, mums nebija nekādu problēmu," saka A. Ence.


Jautājums var nonākt Saeimas darba kārtībā

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēdē otrdien, 27. februārī, skaidrots, ka novadu teritorijas var grozīt ar valdības lēmumu.

Savukārt pieņemt lēmumus par tik būtiskām izmaiņām kā esošo novadu sadalīšana un jaunu novadu izveidošana var tikai ar Saeimas lēmumu.

Līdz ar to, ja tiks skatīti grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā un tiks iesniegts priekšlikums par Mārupes novada sadalīšanu, Saeimas deputātiem tas būs jāizskata.

Plānots, ka VARAM virzīs grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai Madonas novadam pievienotu Varakļānu novadu, kas tad attiecīgi arī ļautu Mārupes novada domei virzīties uz lēmuma pieņemšanu, kurā aicinātu Saeimai vērtēt Mārupes un Babītes atdalīšanu.

Trešdien Mārupes novada domes sēdē paredzēts skatīt jautājumu par Mārupes novada sadalīšanu, un, kā Saeimas apakškomisijas sēdē norādīja domes priekšsēdētājs – deputāti, visticamāk, atbalstītu lēmumu par abu teritoriju atdalīšanu.

Avots: LSM; ManaBalss.lv




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!