Uzvara iniciatīvai – no 1. aprīļa uzlabo veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību bērniem ar dzirdes traucējumiem 03. Apr (2023)

No 1. aprīļa bērniem ar būtiskiem dzirdes traucējumiem no valsts budžeta līdzekļiem uzsāk apmaksāt kaulā novietojamo dzirdes iekārtu (BAHA) nomaiņu, Veselības ministrijas mājaslapā ziņo Nacionālais veselības dienests (NVD).

Tas būtiski uzlabos dzīves kvalitāti pacientiem, kuru iekārta ir nolietojusies un ir nepieciešama tās nomaiņa. Savukārt bērniem ar kohleārajiem implantiem turpmāk būs pieejama valsts apmaksāta implanta ārējās daļas rezerves daļu nomaiņa, informē NVD.

Ziņojot par notikušo izmaiņu, NVD atsaucas uz ManaBalss.lv autora iniciatīvu, kas 2021. gada 10. novembrī tika iesniegta Saeimā ar 10'183 Latvijas pilsoņu parakstiem ar prasību pēc valsts apmaksāta pakalpojuma dzirdes implantu nomaiņai sevišķi bērniem.

Paldies gan ikvienam iniciatīvas parakstītājam/-ai, gan citiem atbalstītājiem, kas iniciatīvas virzības gaitā šo prasību palīdzēja virzīt parlamentā un valdībā! "Proporcionāli pret nozīmīgumu šis ir liels sasniegums," saziņā ar ManaBalss.lv raksta viens no iniciatīvas aktīvajiem virzītājiem, kurš tomēr atturas sev "piešūt laurus", jo dažādos posmos liela nozīme iniciatīvas eventuālam sekmīgumam ir bijusi dažādiem cilvēkiem, kas ir iestājušies par šo prasību.

No organizācijas ManaBalss komandas puses sevišķi pateicamies NVD par noturīgo atsaucību un atvērtību pilsoņu iniciatīvām. Dažkārt tas ir noticis pat proaktīvi – pirms iniciatīvas oficiālas iesniegšanas. Ļoti novērtējam šo NVD un Veselības ministrijas amatpersonu vispār atvērtību un pat pretimnākšanu.

Līdz ar notikušo izmaiņu no valsts budžeta līdzekļiem pašlaik apmaksā kaulā novietojamo dzirdes iekārtu nomaiņu, tajā skaitā veicot kaula vadīšanas skaņas procesora regulēšanu, pielāgošanu un programmēšanu. Šim mērķim ir novirzīti gandrīz 38'000 eiro.

NVD ziņo, ka sākotnēji bērna vecākiem vai pārstāvim ir jāvēršas veselības centra "Biķernieki" Latvijas Bērnu Dzirdes centrā. Tur tiks veikta dzirdes diagnostika un indikāciju noteikšana. Pēc šā posma dzirdes iekārtas nomaiņu veic Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Kohleāro implantu ārējās daļas rezerves daļu nomaiņas un regulēšanas apmaksa no valsts budžeta noņems būtisku finanšu slogu no bērnu vecākiem, kuriem līdz šim par pakalpojumu bija jāmaksā no personīgajiem līdzekļiem. Šogad būs pieejams finansējums Cochlear un MedEL ražoto implantu ārējās daļas rezerves daļu nomaiņai – savienotājvada, signālspoles nomaiņai un uzlādējamo bateriju nodrošināšanai. Šim mērķim no valsts līdzekļiem paredzēti gandrīz 70'000 eiro. Pakalpojuma saņemšanai ir jāvēršas Veselības centra "Biķernieki" Latvijas Bērnu Dzirdes centrā.

Ņemot vērā, ka šiem mērķiem novirzītais valsts finansējuma apmērs 2023. gadam ir ierobežots, ārstniecības iestādes atbilstoši pieprasījumam un nepieciešamībai var veidot pierakstu pakalpojuma saņemšanai šogad un nākamajos gados, skaidro NVD.

Jautājumu gadījumā par BAHA iekārtas nomaiņu vai kohleārā implanta ārējās daļas rezerves daļu nomaiņu bērna vecāki vai pārstāvis tiek aicināti sazināties ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas reģistratūru pa tālruni 80708866 vai Latvijas Bērnu Dzirdes centru pa tālruni 29745482.

Avots: Veselības ministrija


Aicinām arī iepazīties ar Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas "Sadzirdi.lv" valdes priekšsēdētāja Olafa Slūtiņa publicēto komentāru par jauno atbalsta kārtību bērniem ar kohleārajiem implantiem.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!